Student Winners of
AAAS, Pacific Division
Awards of Excellence

91st Annual Meeting
Southern Oregon University
Ashland, OR
13 – 17 June 2010



Melissa Liebert

Melissa Liebert
(and friends)



Student Award Winners at the 2010 annual meeting
Front four (L to R): Rebecca Parker, Cheri Lamb, Miao Gao, and Monique Belin.
Rear seven (L to R): Michael Toma, Autumn Nailes, Natasja Swartz, Daniel Coleman,
Marshall Olson, Sean Hitchman, and Denise Robles.



John Clevenger    Charles Morgan    Gaurav Chatterjee    Derek Nowak
                           John Clevenger                Charles Morgan             Gaurav Chatterjee               Derek Nowak    
Photos courtesy themselves except group courtesy Armando J. Galindo


Congratulations to every student who presented research at the 91st annual meeting of the Pacific Division. The presentations were of consistantly high quality and a pleasure to listen to or view.

Special congratulations go to those students who won Awards of Excellence. Their names and awards are listed below.


DIVISION–WIDE AWARDS

LAURENCE M. KLAUBER AWARD
Natasja Swartz (Department of Chemistry, Portland State University, Portland, OR), "Use of X-Ray MIcroanalysis and Infrared Microspectroscopy for Multianalytical Characterization of the Walters Codex, an Ethiopian Manuscript."


GERALDINE K. LINDSAY AWARD IN THE NATURAL SCIENCES
Derek B. Nowak (Department of Physics, Portland State University, Portland, OR) "Apertureless Near-field Two-Photon Fluorescence Imaging with Continuous Wave Excitation."



BEST POSTER AWARD
Rebecca A. Parker (Interdepartmental Program in Neuroscience, University of Utah, Salt Lake City, UT) "Micro-electrode Array Impedance as a Measure of Local Environment and Effects of Micro-stimulation."



PRESIDENTS AWARD
Daniel Coleman (Department of Pharmaceutical Sciences and Molecular and Cellular Biology Program, Oregon State University, Corvallis, OR) "Effect of Solar UV Radiation and Nuclear Receptor Signaling in Keratinocyte and Melanocyte Homeostasis."



J. THOMAS DUTRO, JR. AWARD in the GEOSCIENCES
Michael S. Toma (Department of Geology, Eastern Washington University, Cheney, WA) "A New Kungurian Dyscritellid from the Kaibab Limestone of Southern Nevada."



RITA W. PETERSON AWARD in SCIENCE and TECHNOLOGY EDUCATION
Miao Gao (Department of Biological Sciences, Central Washington University, Ellensburg, WA) "Using Inquiry to Foster Student Critical Thinking and Content Knowledge in Undergraduate Fundamental Biology."


AAAS: ROBERT I. LARUS TRAVEL AWARD
Natasja Swartz (Department of Chemistry, Portland State University, Portland, OR), "Use of X-Ray MIcroanalysis and Infrared Microspectroscopy for Multianalytical Characterization of the Walters Codex, an Ethiopian Manuscript."



SECTIONAL AWARDS

ANTHROPOLOGY and ARCHAEOLOGY
First Place: Melissa Liebert (Department of Anthropology, University of Oregon, Eugene, OR) "Effects of Market Integration on Blood Pressure, Glucose, Cholesterol and Triglyceride Levels in an Indigenous Lowland Ecuadorian Population."


CELL and MOLECULAR BIOLOGY
First Place:Daniel Coleman (Department of Pharmaceutical Sciences and Molecular and Cellular Biology Program, Oregon State University, Corvallis, OR) "Effect of Solar UV Radiation and Nuclear Receptor Signalling in Keratinocyte and Melanocyte Homeostasis."


Second Place: Charles Morgan (Graduate Group in Chemistry and Chemical Biology, University of California, San Francisco, CA) "A Novel Method for Interrogating Loss of Function in Apoptosis."

Third Place: Cheri Lamb (Department of Biological Sciences, Boise State University, Boise, ID) "Interaction Between Ah Receptor and Stat1 Proteins During Cell Cycle Progression."



CHEMISTRY and BIOCHEMISTRY
First Place: Natasja Swartz (Department of Chemistry, Portland State University, Portland, OR), "Use of X-Ray MIcroanalysis and Infrared Microspectroscopy for Multianalytical Characterization of the Walters Codex, an Ethiopian Manuscript."



ECOLOGY, ORGANISMAL BIOLOGY, and ENVIRONMENTAL SCIENCES
First Place:
Sean Hitchman (Department of Marine and Environmental Sciences, University of San Diego, San Diego, CA) "Age-Specific Association with Potential Adult Habitat in Larval Bocaccio, Sebastes paucispinis, in the Southern California Bight."

Second Place:
Susan Roe-Andersen (Department of Biology, Southern Oregon University, Ashland, OR) "Ecology of Alpine and Subalpine Populations of Botrychium pumicola (Pumice Moonwort), a Rare Cascade Range Endemic Fern."

Third Place:
Marshall Olson (Department of Marine and Environmental Sciences, University of San Diego, San Diego, CA) "Analysis of the Spatial and Temporal Distributions of Dolphinfishes (Coryphaena hippurus and C. equiselis) in the Eastern Pacific Ocean."



HEALTH SCIENCES
First Place: Rebecca A. Parker (Interdepartmental Program in Neuroscience, University of Utah, Salt Lake City, UT) "Micro-electrode Array Impedance as a Measure of Local Environment and Effects of Micro-stimulation."

Second Place: Denise Robles and Monique Belin (California Endowment Pipeline Program, School of Dentistry, University of California, Los Angeles, CA) "Demographic and Behavioral Factors and Active Caries in a National Sample."



COMBINED SECTIONS of PHYSICS and MATERIALS SCIENCE and INDUSTRIAL SCIENCE and TECHNOLOGY
First Place: Derek B. Nowak (Department of Physics, Portland State University, Portland, OR) "Apertureless Near-field Two-Photon Fluorescence Imaging with Continuous Wave Excitation."

Second Place: Gaurav Chatterjee (Department of Electrical, Computer and Energy Engineering, Arizona State University, Tempe, AZ) "Biogenic Silica Incorporated Bio Sensors for Ultra Sensitive Protein Detection.

Third Place: Autumn Nailes (Howard Hughes Medical Institute Pre-College Science Education Program, UCLA School of Dentistry, University of California, Los Angeles, CA) "Room Temperature Nucleic Acid Storage Technology and Sustainable Practice by Scientific Laboratories.


COMBINED SECTIONS of PSYCHOLOGY, SCIENCE and TECHNOLOGY EDUCATION, and GENERAL and INTERDISCIPLINARY STUDIES
First Place:
John Clevenger (Department of Philosophy, California State University, Long Beach, CA) "The Counter-Intuitive Disharmony of Intuition Research in the Cognitive Sciences."

Second Place:
Miao Gao (Department of Biological Sciences, Central Washington University, Ellensburg, WA) "Using Inquiry to Foster Student Critical Thinking and Content Knowledge in Undergraduate Fundamental Biology."

 


Award Information
Students Only!
Contact Us

AAASPD Home Page

 

URL this page http://www.sou.edu/aaaspd/awardwinners2009.html
Please contact our webmaster with comments.
Copyright © 2008 – 2010 by the AAAS, Pacific Division.
All rights reserved.

Page last modified 23 June 2010.