Student Winners of
AAAS, Pacific Division
Awards of Excellence

90th Annual Meeting
California Academy of Sciences
San Francisco State University
San Francisco, CA
14 – 19 August 2009



Gavin Archbald
Gavin Archbald

Darryl Brock
Darryl Brock


Front (L to R): Tenzin Bhutia, Alison Meadow, Krystle Holford, Thien Do, Tony Martinez ,Barbara Yablon Maida
Rear (L to R): Justin L. Matthews, Roth Ea, Felicia King, Ashfaq A. Sial, Louie Ramos, Gaurav Chatterjee, Amitkamur Patel.


Krystle Holford and Thien Do
Krystle Holford and Thien Do
Raynelle Rino
Raynelle Rino

Sarine Shahmirian Sarine Shahmirian

Laura Mendoza
Laura Mendoza

Renate Eberl
Renate Eberl

Megan Morikawa
Megan Morikawa

Genevieve Walden
Genevieve K. Walden
and her dog Trigger

Photos courtesy themselves except group courtesy Armando J. Galindo


Congratulations to all students who presented their research at the 90th annual meeting of the Pacific Division. The presentations were of consistantly high quality and a pleasure to listen to or view.

Special congratulations go to those students who won Awards of Excellence. Their names and awards are listed below.


DIVISION–WIDE AWARDS

BEST POSTER AWARD
Amitkamur Patel (University of California, Los Angeles, Los Angeles, CA) "Estrogen Signaling Modulates Cisplatin Resistance in the Treatment of Human Non-Small Cell Lung Cancer Cells."



GERALDINE K. LINDSAY AWARD IN THE NATURAL SCIENCES
Genevieve K. Walden (Department of Biology, San Francisco State University, San Francisco, CA) "Phylogenetic Analysis of Relationships within Phacelia (Boraginaceae) Inferred from Chloroplast Sequence Data."



PRESIDENTS' AWARD
Sarine Shahmirian (Chaminade College Preparaqtory High School, West Hills, CA) "Propargyl Methyl Ethers: Novel Precursors to Cobalt-Complexed Propargyl Cations."



AAAS: ROBERT I. LARUS TRAVEL AWARD
Genevieve K. Walden (Department of Biology, San Francisco State University, San Francisco, CA) "Phylogenetic Analysis of Relationships within Phacelia (Boraginaceae) Inferred from Chloroplast Sequence Data."



SECTIONAL AWARDS

Combined Sections of AGRICULTURE/HORTICULTURAL SCIENCES and
ECOLOGY, ORGANISMAL BIOLOGY and ENVIRONMENTAL SCIENCES

First Place: Genevieve K. Walden (Department of Biology, San Francisco State University, San Francisco, CA) "Phylogenetic Analysis of Relationships within Phacelia (Boraginaceae) Inferred from Chloroplast Sequence Data."

Second Place: Gavin Archbald (Romberg Tiburon Center, San Francisco State University, Tiburon, CA) "Evaluating the Potential for Spread of an Invasive Forb, Limonium ramosissimum, in San Francisco Bay Salt Marshes."


Third Place: Renata Eberl (Department of Evolution and Ecology, University of California, Davis, Davis, CA) "Pattern of Symbiont Distribution in Two Intertidal Isopods (Ligia pallasii and L. occidentalis) Along the Eastern Pacific."

Honorable Mention: Felicia King (Pacific Collegiate School, Santa Cruz, CA) "Agricultural Proximity and Cattle Access to Freshwater Ponds Increase Trematode Prevalence within First Intermediate Snail Hosts."




CELL and MOLECULAR BIOLOGY
First Place: Tony Martinez (Department of Chemistry and Biochemistry, Boise State University, Boise, ID) "Evaluation of MTA/SAH Nucleosidase Inhibitors as B. burgdorferi Antibiotics and Biofilm Suppressors."


Second Place: Tenzin Bhutia (Department of Biology, San Francisco State University, San Francisco, CA) "Ectoderm-derived Sphingomyelin Signals Regulate Somitogenesis and Primary Myotome Formation in Chicken Embryos."

Third Place: Laura Mendoza and Roth Ea (Department of Biology, San Francisco State University, San Francisco, CA) "Determination of the Neurotransmitter that Inhibits the CNS During Ecdysis in the Hornworm, Manduca sexta."

Honorable Mention: Louie Ramos (Department of Biology, San Francisco State University, San Francisco, CA) "Ionizing Irradiation Produces a Delay in pupation in the Hornworm, Manduca sexta."


Honorable Mention: Ashfaq Sial (Department of Entomology, Washington State University, Tree Fruit and Extension Center, Wenatchee, WA) "Resistance Risk Assessment for Novel Reduced-Risk Insecticides in Obliquebanded Leafroller, Choristoneura rosaceana (Lepidoptera: Tortricidae)."



Combined Sections of CHEMISTRY/BIOCHEMISTRY, TECHNOLOGY/INDUSTRIAL SCIENCE
and PHYSICS/MATERIALS SCIENCE

First Place: Sarine Shahmirian (Chaminade College Preparaqtory High School, West Hills, CA) "Propargyl Methyl Ethers: Novel Precursors to Cobalt-Complexed Propargyl Cations."

Second Place: Gaurav Chatterjee (Department of Electrical Engineering, Arizona State University, Tempe, AZ) "Biogenic Silica Incorporated Bio Sensors for Ultra Sensitive Protein Detection."



Combined Sections of GENERAL/INTERDISCIPLINARY STUDIES
and HISTORY/PHILOSOPHY OF SCIENCE
First Place:
Alison Meadow (Department of Anthropology, University of Alaska — Fairbanks, Fairbanks, AK) "Evaluating and Designing Urban Food Systems: The Role of Local Initiatives."

Honorable Mention:
Barbara Yablon Maida (Department of Geography, University of California Los Angeles, Los Angeles, CA) "Darwin's Orchids: Cross-Pollination from Two or Three Perspectives."

Honorable Mention:
Darryl Brock (Department of History, Fordham University, Bronx, NY) "Darwin and the Dragon: Evolution's Influence on John Dewey and China."



HEALTH SCIENCES
First Place: Amitkamur Patel (University of California, Los Angeles, Los Angeles, CA) "Estrogen Signaling Modulates Cisplatin Resistance in the Treatment of Human Non-Small Cell Lung Cancer Cells."


Second Place: Krystle Holford and Thien Do (School of Dentistry, University of California Los Angeles, Los Angeles, CA) "Factors Associated with Severe Periodontal Bone Loss in a National Probability Sample of Diabetics and Non-Diabetics in the United States."



PSYCHOLOGY
First Place: Justin Matthews (School of Social Sciences, Humanities and Arts, University of California Merced, Merced, CA) "Effects of Facial Prominence on Predicted Job Performance…..A Gender Disparity in Predicted Negative Behavior."



SCIENCE and TECHNOLOGY EDUCATION
First Place:
Megan Morikawa (High-Tech High, San Diego, CA) "Monitoring African Bushmeat in the Classroom: Global Conservation Education."

Second Place:
Raynelle Rino (Department of Biology, Stanford University, ) "Critical Science Outreach: Implementing an Ecology Education Program into a California Alternative High School."

Third Place:
Victoria Minnich (Donald Bren School of Environmental Science and Management, University of California Santa Barbara, Santa Barbara, CA ) "Environmental Metaphors in Science and Society: Workflow of the Case Study "The Elephant and the Oak Tree"."


Award Information
Students Only!
Contact Us

AAASPD Home Page

 

URL this page http://www.sou.edu/aaaspd/awardwinners2009.html
Please contact our webmaster with comments.
Copyright © 2008 – 2010 by the AAAS, Pacific Division.
All rights reserved.

Page last modified 05 February 2010.