Student Winners of
AAAS, Pacific Division Awards of Excellence

88th Annual Meeting
Boise Centre on the Grove
17 - 21 June 2007



Student Award Winners 2007
Photo courtesy Armando J. Galindo
Student winners of Awards of Excellence at the June, 2007 meeting in Boise, ID. First Row L to R: Adam Freeburg, Judy Turk, Christopher Ewing, Melanie Malone, Karen Vaughn; Second Row L to R: Elizabeth Morton, Chelsea Isom, Tiffany Whitney, Ken Tawara, Jeremiah Hull, Abdelhamid Elnaggar, Allyson Fry, Vinu Venkatraman; Third Row L to R: Justin Welty, David White, Daniel Hirmas, Nathan Jack. Not shown: Lou Bonfrisco, Sushan Han, Brenda Hill, Yaniria Sanchez de León, Chris Pohl, Shawna Zimmerman.


Congratulations to all students who presented their research at the 88th annual meeting of the Pacific Division. The presentations were of consistantly high quality and a pleasure to listen to or view.

Special congratulations go to those students who won Awards of Excellence. Their names and awards are listed below.


DIVISION-WIDE AWARDS

BEST POSTER AWARD
Chelsea Isom (Department of Chemistry and Biochemistry, Boise State University, Boise, ID) "Methylthioribose Kinase, A Sweet Target for Antibiotic Design."

PRESIDENTS' AWARD
Allyson Fry (Department of Chemical Engineering, Oregon State University, Corvallis, OR) "Synthesis and Anticoagulant Function of Heparin-Containing Block Copolymers at Interfaces."

RITA PETERSON AWARD IN SCIENCE EDUCATION
Adam Freeburg (Department of Anthropology, University of Washington, Seattle, WA) "MCCE IGERT: An Experiment in International Interdisciplinary Education."

J. THOMAS DUTRO, JR. AWARD IN THE GEOSCIENCES
Daniel R. Hirmas (Department of Environmental Sciences, University of California, Riverside, Riverside, CA) "Soil-Geomorphic Classification of an Arid Mountain Range, Mojave Desert, USA ."

GERALDINE K. LINDSAY AWARD IN THE NATURAL SCIENCES
Brenda L. Hill (Department of Anthropology, University of Utah, Salt Lake City, UT) "Pronghorn Dental Age Profiles and Seasonality Data from Hogup Cave, Utah."

AAAS – ROBERT I. LARUS AWARD
Karen L. Vaughn (Plant, Soil and Entomological Sciences, University of Idaho, Moscow, ID) "Organic Soil Formation on Lava Flows at Craters of the Moon National Monument and Preserve."



WESTERN SOCIETY OF SOIL SCIENCE AWARDS

ORAL PRESENTATIONS
First Place: Karen L. Vaughn (Plant, Soil and Entomological Sciences, University of Idaho, Moscow, ID) "Organic Soil Formation on Lava Flows at Craters of the Moon National Monument and Preserve."

Second Place: Abdelhamid A. Elnaggar (Department of Crop and Soil Sciences, Oregon State University, Corvallis, OR), "Data Mining and Its Application to Soil-landscapes in the Great Basin."

Third Place: Yaniria Sanchez–de León (Department of Plant, Soil and Entomological Sciences, University of Idaho, Moscow, ID), "Effect of the Exotic Earthworm Aporrectodea trapezoides on Carbon Storage Through Formation of Soil Macroaggregates: A Microcosm Study."

POSTER PRESENTATIONS
First Place:
Daniel R. Hirmas (Department of Environmental Sciences, University of California, Riverside, Riverside, CA) "Soil-Geomorphic Classification of an Arid Mountain Range, Mojave Desert, USA ."

Second Place: Melanie R. Malone (Department of Crop and Soil Sciences, Oregon State University, Corvallis, OR), "Predictive Mapping in the Fremont National Forest, Oregon."


SECTIONAL AWARDS

AGRICULTURAL and HORTICULTURAL SCIENCES; ANTROPOLOGY and ARCHAEOLOGY; and ECOLOGY and ENVIRONMENTAL SCIENCES
First Place: Brenda L. Hill (Department of Anthropology, University of Utah, Salt Lake City, UT) "Pronghorn Dental Age Profiles and Seasonality Data from Hogup Cave, Utah."

Second Place: Shawna Zimmerman (Department of Biology, Boise State University, Boise, ID) "Germination and Seed Water Status of Native and Exotic Grasses on Biological Soil Crusts ."

Third Place: Javier Lugo-Pérez (Department of Plant, Soil and Entomological Sciences, University of Idaho, Moscow, ID) "Using Organic Mulches to Manipulate Tree Growth and Secondary Compounds in Ponderosa Pine."

BIOLOGICAL SCIENCES
First Place: Ken Tawara (Department of Biology, Boise State University, Boise, ID) "Breast Cancer Stimulation of Osteoclast Differentiation: The Role of Oncostatin M ."

Second Place: Tiffany J. Whitney (Department of Biological Sciences, Idaho State University, Pocatello, ID) "Active Remodeling in Lymphangioleiomyomatosis as Revealed by Serial Analysis of Gene Expression (SAGE) ."

Honorable Mention: Justin L. Welty (Department of Biology and The Raptor Research Center, Boise State University, Boise, ID) "Costs and Benefits of Group Living in Owls."

Honorable Mention: Elizabeth A. Morton (Division of Biological Sciences, University of Montana, Misoulla, MT) "The Role of MalQ in Carbohydrate Utilization and Gene Regulation in the Lyme Disease Spirochete."

CHEMISTRY
First Place (tie): Allyson Fry (Department of Chemical Engineering, Oregon State University, Corvallis, OR) "Synthesis and Anticoagulant Function of Heparin-Containing Block Copolymers at Interfaces."

First Place (tie): Christopher K. Ewing (Department of Chemistry and Biochemistry, Boise State University, Boise, ID) "Dichlorophene Inhibition of Human Carbonyl Reductase."

HEALTH SCIENCES
First Place: Chelsea Isom (Department of Chemistry and Biochemistry, Boise State University, Boise, ID) "Methylthioribose Kinase, A Sweet Target for Antibiotic Design."

Second Place: Sushan Han (Department of Veterinary Microbiology and Pathology, Washington State University, Pullman, WA) "Loss of Antigen-specific CD4+ T-Lymphocytes During Anaplasma marginale Challenge in Cattle ."

Third Place: Jeremiah Hull (Department of Chemistry and Biochemistry, Boise State University, Boise, ID) "Organic Spices as Non-contact Antimicrobial Coatings."

INDUSTRIAL SCIENCE AND TECHNOLOGY
First Place: Lou Bonfrisco (Department of Materials Science and Engineering, Boise State University, Boise, ID) "The Impact of Crystal Orientation on Oxidation and Corrosion of Polycrystalline Metals."

MATERIALS SCIENCE
First Place: Ravikiram K. Reddy (Department of Electrical and Computer Engineering, Portland State University, Portland, OR) "Nanomonitors: Electrical Immunoassay."

Second Place: Chris Pohl (Department of Materials Science and Engineering, Boise State University, Boise, ID) "Development of a Magnetic-Shape-Memory-Based Micro-Accelerometer."

Third Place: Vinu L. Venkatraman (Department of Electrical and Computer Engineering, Portland State University, Portland, OR) "Iridium Oxide Nanowire Monitors for Protein Detection."


Award Information
Students Only!
Contact Us

AAASPD Home Page

 

URL this page http://www.sou.edu/aaaspd/awardwinners2007.html
Please contact our webmaster with comments.
Copyright © 2007 by the AAAS, Pacific Division.
All rights reserved.

Page last modified 05 November 2007
.